یکشنبه ۳۱ام شهریور ۱۳۹۸

logo
logo

ظرفیت تولید پتروشیمی از مرز ۶۵ میلیون تن گذشت !

هم‌زمان با شمارش معکوس افتتاح رسمی سه طرح جدید افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی در این صنعت استراتژیک به ۶۵ میلیون تن، ۱۰ طرح دیگر تولید پتروشیمی با پیشرفت ساخت بیش از ۷۵ درصد در صف راه‌اندازی ایستادند. در شرایط فعلی ظرفیت تولید پتروشیمی و محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به حدود ۶۲ میلیون و ۱۵۰ […]

اشتراک در: telegram facebook google+

ظرفیت تولید پتروشیمی از مرز ۶۵ میلیون تن گذشت !

هم‌زمان با شمارش معکوس افتتاح رسمی سه طرح جدید افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی در این صنعت استراتژیک به ۶۵ میلیون تن، ۱۰ طرح دیگر تولید پتروشیمی با پیشرفت ساخت بیش از ۷۵ درصد در صف راه‌اندازی ایستادند.

تولید پتروشیمی

در شرایط فعلی ظرفیت تولید پتروشیمی و محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به حدود ۶۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تن رسیده که با بهره برداری رسمی از دو طرح جدید پتروشیمی تا چند روز آینده این ظرفیت تولید از مرز ۶۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تن در سال عبور کند.

بر این اساس هفته جاری، طرح پتروشیمی مرجان با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول و فاز سوم پتروشیمی پردیس با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن اوره و آمونیاک به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار می‌گیرد.

مهمترین ویژگی بهره برداری از فاز سوم پتروشیمی پردیس آن است که با راه اندازی و آغاز تولید تجاری در این واحد جدید از سال گذشته و ورود به دوره تثبیت تولید در شهرویر ماه امسال، مجموع ظرفیت تولید اوره و آمونیاک پتروشیمی پردیس به حدود پنج میلیون و ۲۶۵ هزار تن در سال افزایش می یابد و عملا این مجتمع به بزرگترین تولیدکننده متمرکز اوره و آمونیاک جهان و منطقه خاورمیانه تبدیل خواهد شد.

سومین طرح آماده افتتاح صنعت پتروشیمی هم مربوط به فاز اول پتروشیمی دماوند شامل نیروگاه یک‌هزار و ۹۰۰ مگاواتی، واحد بخار، تاسیسات GIS و پست‌های انتقال برق بوده که با هدف تامین خدمات و سرویس جانبی طرح های جدید پتروشیمی در فاز دوم عسلویه احداث شده است.

بهره برداری از بزرگترین متانول جهان در سال ۹۷

علاوه بر این همزمان با افتتاح احتمالی این دو طرح جدید صنعت تولید پتروشیمی اما دست کم تا سال آینده ۱۰ طرح جدید پتروشیمی در مجموع با ظرفیت تولید سالانه ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول پتروشیمی و سه طرح جدید تامین خوراک صنایع پتروشیمی یکی پس از دیگری در مدار تولید تجاری و بهره برداری قرار می‌گیرند.

در بین طرح هایی که در طول یکسال آینده به تولید تجاری و بهره برداری می رسند سه طرح پتروشیمی شامل کاوه به عنوان بزرگترین طرح تولید متانول جهان با ظرفیت تولید سالانه دو میلیون و ۳۱۰ هزار تن محصول، فاز اول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه چهار میلیون و ۱۱۱ هزار تن محصول پایه و متانول و فاز دوم توسعه پتروشیمی ایلام با ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن اتیلن، بنزین پیرولیز، پروپیلن و … همگی دارای پیشرفت ساخت ۹۵ تا ۱۰۰ درصدی هستند و این سه پروژه امسال به تولید تجاری می رسند.

بنابراین با احتساب بهره برداری از این سه طرح پیش بینی می شود تا پایان سال جاری ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به حدود ۷۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن افزایش می یابد که یک رکورد جدید در ارتقای ظرفیت نصب شده صنایع پتروشیمی در طول عمر ۵۰ ساله این صنعت استراتژیک است.

۱۰ طرح پتروشیمی در صف راه‌اندازی

به گزارش فارس، در کنار این سه طرح، تا پایان سال ۹۸ حدود هفت طرح جدید پتروشیمی دیگر هم در کشور مراحل ساخت و راه اندازی را پشت سر می گذارند و در مدار بهره برداری و تولید تجاری قرار می‌گیرند.

بنابراین باید از طرح متانول سبلان با یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن ظرفیت، پتروشیمی لردگان و مسجدسلیمان هر یک با ظرفیت یک میلیون و ۷۵۵ هزار تن اوره و آمونیاک، فاز اول کیمیا صنایع دالاهو با ظرفیت ۶۰ هزار تن پلی استایرن، پتروشیمی میاندوآب با ظرفیت ۱۴۰ هزار تن پلی اتیلن سنگین، فاز اول طرح انیدرید مالئیک با ظرفیت ۹۴ هزار تن و فاز اول طرح ABS پتروشیمی جم به عنوان طرح هایی نام برد که همگی دارای پیشرفت ساخت ۷۵ تا بیش از ۹۰ درصدی هستند.

در کنار بهره برداری از طرح‌های جدید تولیدی در صنعت پتروشیمی تا سال آینده سه طرح تامین کننده خوراک صنایع پتروشیمی شامل پالایشگاه گاز بیدبلند دو، طرح استحصال اتان فاز ۱۲ پارس جنوبی و پالایشگاه گاز سپهر در عسلویه هم در مدار بهره برداری قرار می گیرند که فقط با راه اندازی این سه طرح پالایشی سالانه حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار اتان به ظرفیت تامین خوراک صنایع پتروشیمی افزوده خواهد شد.

در مجموع هر چند افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به بیش از ۱۰۰ میلیون تن از سال ها قبل در دستور کار دولت قرار گرفته اما پیش بینی می‌شود صرفا با بهره برداری از ۱۰ طرح جدید پتروشیمی ظرفیت تولید در این صنعت ارزش آفرین از مرز ۷۸ میلیون تن عبور کند.

منبع:خبرگزاری فارس

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مشابه

با این که نزدیک به یک ماه تا اجرای تحریم‌های نفتی ایران مانده است، اما همچنان افزایش قیمت نفت را در بازارها مشاهده میکنیم. به علت نگرانی در مورد کاهش تولید نفت ایران از ماه نوامبرکه بازار را با کمبود مواجه خواهد کرد، امروز افزایش قیمت نفت را شاهد بودیم. هر بشکه نفت برنت با […]

درباره ما

گروه سیاست گذاری انرژی (پاسا) از سال 93 با محوریت فعالیت های علمی پژوهشی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی سیستم های انرژی و با محوریت جناب دکتر ملکی تشکیل شد. محورهای اصلی فعالیت ها در این گروه عبارتند از اجرای پروژه های علمی-پژوهشی در حوزه سیاست گذاری، آینده پژوهی، امنیت و اقتصاد انرژی. همچنین گروه پاسا در زمینه آموزش و تربیت نیرو، دوره های علمی و صنعتی را در زمینه انرژی و زمینه های مورد نیاز سازمان ها برگزار می کند

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان آزادی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده مهندسی انرژی

6616 - 09127350664

info@iepi.ir

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای گروه پژوهشی سیاست گذاری انرژی محفوظ می باشد . طراحی سایت و اجرا گروه نرم افزاری وینپ